Čišćenje DPF filtera vožnjom kao alternativa mašinskog čišćenja

Šta je DPF filter i na koji način radi? #

Čovek često nesvesno uništava životnu okolinu, pa se iz tog razloga razvijaju novi standardi, a samim tim se uvodi i nove tehnologije. To je slučaj i sa DPF (Diesel Particulate Filter) filterom koji je uveden 2009. godine kao obavezna komponenta kako bi vozilo ispunilo Euro 5 standard. Zapravo, mnoga vozila proizvedena i pre 2009. godine poseduju ovaj filter jer su ih proizvođači unapred ugrađivali očekujuće promene.
DPF filter ima zadatak da zarobljava čestice čađi unutar samog izduvnog sistema čijem sklopu i pripada. Kao i sa svakim drugim filterom, DPF se mora redovno čistiti kako bi se zadržale dobre performanse i neometan rad motora.

Čišćenje DPF filtera #

U slučaju da se DPF filter mora čistiti onda se taj proces zove regeneracija. Tokom regeneracije DPF-a sakupljena čađ se sagoreva visokom temperaturom kako bi se pomenute nečistoće sagorele i pretvorile u malu količinu pepela. Sama regeneracija može biti pasivna i aktivna. Pasivna regeneracija se dešava kada temperatura izduvnih gasova postane dovoljno visoka da čađ može da počne da se spaljuje bez dodatka goriva, intervencije od strane vozača, itd. Sa druge strane, aktivna regeneracija traži intervenciju od strane vozača, dodatak goriva, a može da se obavi tokom normalne vožnje ili da se inicira u servisu.
Automobil može sam da čisti DPF filter tako što povremeno spaljuje čađ koja se sakupila u filteru. Problem je u tome što je potrebno ispuniti određene uslove, koji zavise od modela i stanja filtera, kao i od motora. Tada je neophodno voziti najmanje 30 minuta brzinom od najmanje 60 km/h i da pritom obrtaji motora budu oko 3000 po minutu. Na taj način se postiže temperatura koja je dovoljno visoka da spali nakupljenu čađ, koja se tom prilikom pretvara u bezopasana pepeo, ugljen-dioksid i vodenu paru.
Uprkos regeneraciji, problemi sa DPF filterom se mogu ponovo pojaviti. Tada vozač ne može prilikom vožnje da reši taj problem, već se mora pojaviti u nekoj firmi gde će se pristupiti profesionalnom čišćenju filtera. Vlasnik automobila ne treba sam ukloniti DPF filter jer može doći do oštećenja, već treba otići u servis u kome će majstori to uraditi. Profesionalno ciscenje dpf filtera traje i do dva dana, i tom prilikom mora da prođe kroz poseban postupak:
Vizuelni pregled stanja filtera;
Video pregled – kamerom;
Kompjutersko očitavanje nivoa zaprljanosti DPF-a sa štampanim nalazom;
Čišćenje DPF-a;
Sušenje;
Završni kontrolni test sa rezultatima;
Pakovanje i isporuka.

Zašto čistiti DPF filter? #

Postoji nekoliko razloga zašto treba redovno i pravilno čistiti DPF filter. Prvi razlog je taj što zapušeni DPF filter smanjuje radne performanse motora i ograničava njegov rad na 2800 obrtaja po minutu. Drugi razlog je taj što se rizikuje oštećenje turbine, egr ventila, dizni, karika, klipova, kao i ostalih delova motora. Poslednji razlog je taj što je cena novog isuviše visoka, i iznosi nekoliko hiljada evra, dok cena čišćenja iznosi od 60 evra pa naviše. Mnogi smatraju da iz tog razloga treba skinuti DPF filter. Međutim, njegovim skidanjem gubite svaku Euro normu i vozilo gubi na vrednosti. 
 
0
Kudos
 
0
Kudos

Now read this

Najnovije vesti na internetu – informisanje bez konkurencije

Praćenje vesti nije samo deo opšteg informisanja ljudi na koje nedvosmisleno imaju pravo, već i stvar navike, kao i običaja da se slobodno vreme popuni listanjem zanimljivosti i interaktivnih sadržaja na internetu. Kako je korišćenje... Continue →